A test útja a lélekhez
2016.09.30 16:35
A rendszeres sportoláskor nem lehet kifogás a rossz idő, eső, hűvös sem! Sőt, ilyenkor fontos csak igazán, hogy feldobódjunk a "boldogság hormonoktól"! "Nincs rossz idő, csak rossz öltözködés!" - tartja a mondás. A sport is lehet személyreszabott. Lényeg, hogy szívesen csináljuk, amit csinálunk!
- Ideális a heti 3 alkalom kb. egyórás időtartamban, vagy napi félóra.
- Már 30-40 perc intenzív mozgástól "boldogság hormonok" (endorfinok, szerotonin, stb.) termelődnek, így enyhül a szorongás és a lehangoltság érzése.
- Aki lépésszámlálót hord magánál, a napi 8-10 ezer lépéssel elégedett lehet!
- Erősödik az önbizalmunk, kitartásunk, kitolódik a komfortzónánk, nő az állóképességünk.
- Hosszabb távon normalizálódik a vércukor és inzulinszint, rendeződhet a testsúly.
„A sport a test útján nyitja meg a lelket.” (Szent-Györgyi Albert)
- Legjobb, ha szabadban, jó levegőn tudunk mozogni.
- Lehet egyedül, vagy társaságban – kedvünktől függően.
- Végezhetünk dinamikusabb (futás, úszás, biciklizés, túrázás) vagy meditatívabb (jóga, tai-chi) mozgást.
- Fizikai állapotunkhoz, edzettségünkhöz igazítsuk a tempót már a kezdésnél, különben túlerőltetés, izomsérülések vehetik el a kedvünket a folytatástól.
- Fokozatosan emeljük a terhelést – ha szükséges, orvosi ellenőrzés vagy személyi edző mellett. Időnként nyújtsunk, és ne felejtsük el a levezetést! Hetente egyszer végezzünk aktív dinamikus testmozgást bemelegítés utáni rövid, max. intenzitású szakaszokkal (interval edzés).
Edzésterv kezdő futóknak 5 km-hez
Gyakorlatok videón gumiszalaggal
Erősítő edzés
Az erősítés nem csak a férfiak edzésformája! Hölgyek és idős emberek figyelmébe is ajánlom az alábbi (angol nyelvű) oldalt:
A saját testsúlyos, súlyzós, vagy ellenállásokkal végzett erősítő edzés jelentősen javíthatja a depresszió tüneteit. További előnyös hatásai: segíti az erős csontozat kialakítását és fenntartását, megelőzheti a csontritkulást, csökkentheti a szívérrendszeri betegségek és a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát.
Jóga
A jóga javítja a mentális egészséget, beleértve a depressziót, szorongást, hiperaktív-figyelemzavaros problémákat és a különféle traumatikus események utóhatásait. Lenyugtatja a paraszimpatikus idegrendszert. Kamaszok számára segíti az érzelmi labilitás, harag kezelését, idősek esetén pedig a kognitív (tanulási) képességek eredményesebben javulnak jógával, mint aerobik típusú mozgás mellett.
Miért érdemes jógázni?
- az izomfeszülés enyhülésével a mentális és érzelmi feszültség is enyhül
- ezáltal megelőzhetők a krónikus, stresszel összefüggő betegségek, mint az emésztési, keringési, mozgásszervi és alváspanaszok
- javul a stressztűrő képesség, koncentráció és az érzelmi stabilitás
- hozzásegít a belső béke megteremtéséhez
- elérhető a ma divatos mindfulness (tudatos jelenlét) állapot